Vyhledat na webu

Zavřít

Asociace středoškolských klubů

Asociace středoškolských klubů

Smíšený pěvecký sbor Mendík

Smíšený pěvecký sbor Mendík působí při Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích od roku 1989. Založila jej tehdejší profesorka hudební výchovy Mgr. Ludmila Dvořáková.  Název sboru pochází ze středověku - říkalo se tak studentům, kteří si přivydělávali na živobytí zpěvem.

Školní pěvecký sbor pravidelně navštěvuje 70 - 80 studentů osmiletého i čtyřletého studia. Sbor se pravidelně účastní různých festivalů a soutěží, např. soutěžní přehlídky středoškolských sborů Gymnasia cantant a mezinárodní soutěže Jirkovský písňovar.

Každoročně pořádá Mendík zahraniční výjezdy (byli jsme již u krajanů v Srbsku, Moldávii, Rumunsku, Polsku a Slovinsku) V září 2017 jsme podnikli výjezd do Vatikánu. Celá akce se uskutečnila díky pozvání pana velvyslance České republiky při Svatém stolci JUDr. Pavla Vošalíka, na doporučení paní velvyslankyně ve Slovinsku - Věry Zemanové a také za velké podpory P. Josefa Prokeše (absolventa našeho gymnázia). Zúčastnili jsme se generální audience na Svatopetrském náměstí, na které jsme se setkali osobně s papežem Františkem a mohli mu zazpívat část našeho duchovního repertoáru.

Druhý den jsme v Chrámu sv. Petra doprovázeli svým zpěvem Svatováclavskou mši, kterou měl původně sloužit zesnulý kardinál Miloslav Vlk (absolvent Gymnázia J.V. Jirsíka). Mše byla zakončena slavnostním průvodem k oltáři sv. Václava, zazpívali jsme Svatováclavský chorál a Státní hymnu. Třetí den jsme ještě s laskavým dovolením nynějšího kardinála Dominika Duky uspořádali koncert na počest našeho bývalého „spolužáka“ - zesnulého kardinála Miloslava Vlka v kostele sv. Marcelina a Pietra v Lateránu (titulární kostel Mons. Duky).

V roce 2018 jsme navštívili krajany v Košicích a pro české velvyslanectví jsme uspořádali koncert v Zrcadlové síni Primaciálního paláce v Bratislavě.

V září 2019 jsme vyrazili do Dánska, abychom tam uctili památku královny Dagmar – zpívali jsme u jejího hrobu v kostele sv. Benedikta v Ringstedu a na pozvání českého velvyslanectví jsme uspořádali koncert také v hlavním městě Dánska – v Kodani. V následujících letech máme v plánu navštívit další velká evropská města (Stockholm, Berlín, Paříž atd.)

Ve školním roce pořádá Mendík dva tradiční koncerty – adventní a jarní s oficiálním rozloučením odcházejících maturantů.

Zkoušky sboru se konají každý pátek ráno před vyučováním.

Během roku se zpěváci ještě účastní minimálně třech víkendových soustředění, kde probíhá intenzivní nácvik nových skladeb.  

Repertoár sboru tvoří duchovní písně, lidové písně, spirituály a populární písně.

Mgr. Olga Thámová řídí sbor od roku 2012. Dlouhodobě pomáhá s vedením sboru absolvent gymnázia Mgr. Jan Vaclík a nově také kolegyně Mgr. Tereza Opelková.

https://www.facebook.com/sbormendik

Cestovatelský klub

Klub cestovatelů byl založen Mgr. Vladimírem Kojanem v roce 1995. Cílem klubu bylo a jeho zprostředkovat studentům naší školy nevšední cestovatelské zážitky v zemích po celém světě. Za dobu trvání klubu se již uskutečnilo přes 126 výjezdů do zahraničí. Vedle evropských zemí se příznivci klubu dostali např. do Indie, Indonésie, na Srí Lanku, do Jihoafrické republiky, do Etiopie, do Kyrgyzstánu, Turecka a Izraele. Do mnohých oblastí se vedle studentů dostali i jejich rodiče, sourozenci, ale i učitelé naší školy.

Z domácích akcí jsou velmi oblíbené následující: Zimní táboření na Šumavě (XII. ročníků), Železný student (XXII. ročníků) a Splouvání jihočeských řek (XV. ročníků).

Klub při pořádání některých dalších aktivit úzce spolupracuje s pěveckých sborem Mendík ( Zpívání krajanům v zahraničí a ve spolupráci Českými kulturními centry při propagaci české kultury ve Slovinsku, na Slovensku, v Dánsku a v Itálii) a zajišťuje materiální vybavení lezeckému klubu na škole.

Mnohé klubové aktivity jsou součástí neformálního vzdělávání a účastníci se při nich dozví mnoho zajímavých informací – např. akce Po stopách příslušníků Jednoty bratrské v Himalájích, tvorba reportáží s pamětníky blokády Leningradu, Po stopách československých legií na Uralu, reportáže s přeživšími holocaust v Haife, Po stopách válečného deníku rakousko-uherského vojáka v Dolomitech, pomoc při obnově památníku padlým vojákům 91. českobudějovického pluku na Mrzlem vrhu v Julských Alpách, Po stopách pobělohorských exulantů v Severním Irsku, Po stopách Nikoly Šuhaje loupežníka na Zakarpatské Ukrajině, Setkání s domorodými kmeny v Etiopii a další zajímavé projekty.

Klub na mezinárodních projektech úzce spolupracuje s našimi konzuláty v zahraničí, Domem zahraniční spolupráce v Praze (projekty Comenius, Mládež v akci, Erasmus), s Českoněmeckým fondem budoucnosti, Asociací středoškolských klubů České republiky a s Jihočeským krajem. 

V roce 2021 bychom rádi ve spolupráci s německými partnery uskutečnili projekty Solná stezka Prachatice – Pasov a Po stopách příslušníků pobělohorské emigrace v Berlíně.

Klub lezení na stěně

Kroužek lezení na umělé stěně má na gymnáziu již několikaletou tradici. Cílem kroužku je nejen studentům přiblížit tento zajímavý sport, který by je třeba ani nenapadlo vyzkoušet, ale osvojit si i základy bezpečného lezení a správnou techniku. Při krásném počasí lezeme na venkovní umělé stěně s lanem, při zhoršení počasí se přesouváme do vnitřních prostor, kde trénujeme především techniku a sílu při boulderování. Jako bonus a motivace může sloužit i to, že pokud situace dovolí, podnikáme i společné výjezdy za „opravdovým“ lezením na skály. Zde studenti mohou konečně okusit ten správný adrenalin.

Odkaz na video na YouTube.

Keramický klub

Od školního roku 2014/15 mají studenti naší školy možnost navštěvovat keramický klub. Mohou využívat keramickou pec a kruh, někteří rádi modelují výrobky v ruce. Schází se jednou týdně a o tvůrčí nápady není u nich nikdy nouze.

„Príbeh nekončí, já ďalej hrám…“
Asociace středoškolských klubů

„Príbeh nekončí, já ďalej hrám…“

04/05/2023

Touto písní se letos na jarním koncertě SPS Mendík rozloučilo 21 maturantů!  

Přečíst více
Mendík zpíval v Budapešti!
Asociace středoškolských klubů

Mendík zpíval v Budapešti!

05/07/2022

Náš sbor Mendík podnikl na konci školního roku cestu do zahraničí, jak už je ostatně jeho zvykem....

Přečíst více
Železný student 2022
Asociace středoškolských klubů

Železný student 2022

07/05/2022

Jak již název napovídá, akce, na kterou jsme se minulý tý...

Přečíst více
Mendík vyzpíval pro Ukrajinu již 120 000 korun!
Asociace středoškolských klubů

Mendík vyzpíval pro Ukrajinu již 120 000 korun!

08/03/2022

V neděli 6.3. se uskutečnil benefiční koncert na podporu Ukrajiny. Rozhodli jsme se dobrovolné vs...

Přečíst více
Vánoční koncert Mendíku 2022
Asociace středoškolských klubů

Vánoční koncert Mendíku 2022

07/01/2022

Letošní vánoční koncert SPS Mendík byl online. 

Přečíst více
Mendík oslavil třicetiny a zpívá dál
Asociace středoškolských klubů

Mendík oslavil třicetiny a zpívá dál

09/12/2019

Poslední listopadový den, v sobotu třicátého, oslavil náš školní smíšený pěvecký sbor Mendík 30....

Přečíst více
Sametový Mendík
Asociace středoškolských klubů

Sametový Mendík

20/11/2019

V pátek 15. 11. 2019 členové našeho školního pěveckého sboru oslavili dvakrát svým zpěvem Den boj...

Přečíst více
Po stopách české princezny Dagmar s Mendíkem
Asociace středoškolských klubů

Po stopách české princezny Dagmar s Mendíkem

01/10/2019

Ani letos smíšený pěvecký sbor Mendík neusnul na vavřínech a vydal se na dalekou cestu s cílem vz...

Přečíst více
Slovensko, jídlo a zpěv
Asociace středoškolských klubů

Slovensko, jídlo a zpěv

10/10/2018

Jako by to bylo včera, kdy se smíšený sbor Mendík procházel ulicemi prosluněného Říma. I letos js...

Přečíst více
Zobrazit navigaci