Vyhledat na webu

Zavřít

Výjezd pěveckého sboru Mendík do Orlických hor

Školní rok 2023/2024 je již u konce a pěvecký sbor Mendík se s ním rozloučil ve slavnostním duchu...

V pátek 14. června, v odpoledních hodinách, jsme se s Mendíkem vypravili do Neratova, malé obce v Orlických horách. Výjezd tam byl již dlouho očekávaný. Po delší době jsme nejeli zpívat až za obzor cizích zemí, nýbrž se nám naskytla příležitost podívat se do vzdálenějšího koutu naší země. Na krásné místo, kde nám bylo opravdu ctí reprezentovat naše gymnázium. Uprostřed kouzelné přírody Orlických hor, v Neratově, se totiž nachází rekonstruovaný kostel s prosklenou střechou a s velmi starou a krušnou historií, kostel Nanebevzetí Panny Marie.  A právě tam jsme mohli po nedělní mši vystoupit se svým repertoárem.

Ubytováni jsme byli v Neratově hned vedle kostela v Poutním domě a chatě Neratov. Na ranní zkoušku jsme tak nemuseli daleko. Avšak se vstupem do kostela jako by člověk ještě snil...

Po seznámení s kostelním prostorem jsme si zpestřili den výletem na Velkou Deštnou. Poznali jsme tak zas kus nádherné krajiny. A krom krás tamější přírody jsme také na chvilku zavítali do Rychnova nad Kněžnou, kde jsme si mohli projít historické centrum města nebo si prohlédnout rychnovský zámek. Po návratu do Neratova nás čekala ještě zkouška na nedělní mši a koncert.

Zpívat při ranní mši v tak kouzelném kostele bylo něco výjimečného. Obřad probíhal v příjemném duchu. Jako bychom si byli na chvilku všichni blíž... Jako by nás tamější komunita malebné obce na chvíli pustila mezi sebe...

Ani jsme nečekali, že na náš koncert, následující po mši, bude kostel zcela zaplněný. Shledal u nadšených posluchačů velký úspěch. To nás velmi potěšilo a naplnilo radostí nejen na cestu zpátky domů.

Cestou jsme se stavili ještě v Litomyšli, kde by bylo třeba na obdivování jejích krás více času, ale aspoň za tu chvíli jsme měli možnost se porozhlédnout v centru, pobrouzdat ulicemi nebo i nahlédnout do kostela. A pak už zase domů.

Celý tento zájezd byl pro nás jedinečným zážitkem a možností reprezentovat naši školu na tak úchvatném místě jako je Neratov a společně strávit krásný čas. Věříme, že i v Neratově na nás budou v dobrém vzpomínat.

Závěrem bychom chtěli poděkovat Sdružení rodičů při Gymnáziu J.V. Jirsíka a Asociaci středoškolských klubů, které náš zájezd finančně podpořily. Také panu profesorovi Kunešovi, jenž byl nedílnou součástí našeho zájezdu, naším průvodcem a zprostředkovatelem věcí organizačních. Za hudební doprovod vděčíme Markétě Kurzové a Honzovi Vaclíkovi. Za ozvučení moc děkujeme Pavlovi Kocianovi. Nesmíme opomenout také pana profesora Kojana, který byl iniciátorem myšlenky, aby Mendík jel do Neratova a zazpíval v Kostele Nanebevzetí Panny Marie. Za to mu patří naše velké díky. A v neposlední řadě bychom rádi poděkovali naší milé sbormistryni Olze Thámové, která s námi s velkým nasazením podnikla i tuto výpravu. A bez jejího přátelského ducha by to v Neratově nemělo takovou sílu.

Karla Piskačová, 2.B

 

Zobrazit navigaci