Vyhledat na webu

Zavřít

Po stopách české princezny Dagmar s Mendíkem

Ani letos smíšený pěvecký sbor Mendík neusnul na vavřínech a vydal se na dalekou cestu s cílem vzdát hold dceři Přemysla Otakara I. Markétě Přemyslovně, později známé pod jménem Dagmar Dánská. Krásná princezna si vzala za muže dánského krále Valdemara II. Vítězného a porodila mu syna Valdemara Mladého. Druhého potomka se však král již nedočkal a při jeho porodu zemřela i samotná Dagmar.  

Více než osm set let poté se do země Vikingů vydává 24. září i náš pěvecký sbor. Nepohodlnou cestu nám vynahradil dvouhodinový trajekt z německého Rostocku do dánského Gedseru, což pro nás, které nepostihla mořská nemoc, byl zážitek. Poté naše cesta pokračovala do místa našeho prvního koncertu a zároveň jednoho z nejstarších skandinávských měst - Ringstedu. Dopřáli jsme si zde i prohlídku místního nádherného kostela zasvěceného svatému Benediktu z Nursie. Zpěváci se dostali do míst často nepřístupných, jako byla majestátní věž tohoto nádherného kostela, a prohlédli si náhrobní kameny zde pohřbených panovníků. Když na konci večerního koncertu zazněla píseň Dronning Dagmar, v níž se zpívá "Udi Ringsted hviler Dronning Dagmar" ("V Ringstedu odpočívá královna Dagmar"), získala tato chvíle o to víc na síle i díky dojetí místních posluchačů.

První den v Dánsku byl pro nás dosti náročný, a tak jsme uvítali milou pozornost místního starosty v podobě výtečné večeře v restauraci Raadhuskroen. S plnými žaludky jsme se přemístili do Kodaně na nocleh ve sportovní hale Idraetsfabrikken.

Druhý den ráno jsme v dopoledních hodinách opustili naše ubytování a vydali se do víru velkoměsta Kodaně. Zde nás provedla paní Ivana Slachová z velvyslanectví, vzala nás kolem pobřeží ke královskému paláci na vyměnu stráží a pokračovala ke známé soše Malé mořské víly z pohádky Hanse Christiana Andersena. Výlet se neobešel bez ochutnávky typického dánského počasí, a tak jsme se mokří vydali do Christians Kirke usušit si šos a připravit se na druhý koncert.

Vystoupení se nadmíru vydařilo a Mendík si vysloužil aplaus vestoje i poděkování přítomného českého velvyslance PhDr. Radka Pecha. Perný den získal svou pomyslnou korunku tím nejlepším způsobem, a to neomezeným švédským stolem v restauraci Dalle Valle. Opět jsme se vydatně najedli a spokojeně se nechali odvézt na nocleh do sportovní haly.

V pátek 27. září jsme, ač neradi, opustili Dánsko a zamířili do německého Berlína na večerní prohlídku připravenou Mgr. Václavem Kunešem, který se za poslední léta stal nejvěrnějším fanouškem Mendíku.

Velmi děkujeme za finanční podporu celé akce Jihočeskému kraji a městu ČB, za organizaci koncertu panu velvyslanci PhDr. Radku Pechovi, paní konzulce Kateřině Guryčové Láníčkové a naší průvodkyni paní Ivaně Slachové. Velký dík patří také sbormistryni Mgr. Olze Thámové za její píli a nadšení, které do sboru vkládá. Na cestu do severské země nám tak i díky ní kromě pár kil navíc zůstanou ty nejkrásnější vzpomínky.

Michala Brodská, 4.C

Zobrazit navigaci